HOME   NEWS   SPORTS   OBITUARIES   CALENDAR   SHOPPING SHOW   LISTEN   CLASSIFIEDS   CONTACT
Currently
71°
Bellefontaine, OH

OHPCC announces third nine weeks Superintendent’s List and Honor Roll

The Ohio Hi-Point Career Center recently announced the career center’s Superintendent’s List, Honor Roll and half-day Honor Roll for the third nine weeks.

To be eligible for the Superintendent’s List students must receive all A’s, while Honor Roll students must receive letter grades of B or better.

 

The Superintendent’s List recipients are as follows:

Benjamin Logan High School

Samantha Kensler, Carrie Leese

Home Schooled

Kendrick Satterfield

Indian Lake High School

Tyler Pugsley

Kenton High School

Jade Cahill

Marysville High School

Travis Borders, Sabrina Lane, Dixon Shapiro, Monica Sonner

Triad High School

Kaitlynn Rogan

Urbana High School

Meagene Birt

West Liberty-Salem High School

Nicholas Davis, Carrissa Magnuson, Dustin Wooten

 

Those who were named to the A-B Honor Roll list includes:

Bellefontaine High School

Danisha Artis, David Conner, Kiersten Daum, Kayla Hall, Shelby Kelley, Samantha Metz, Meggan O’Brien, Alexandrea Owens, Courtni Pippin, Paige Pool, Drew Wagoner, Ethan Yelton, Hannah Young

Benjamin Logan High School

Carl Arehart, Alexia Boling, Jessica Duncan, Kaitlyn Erwin, Sarah Field, Stephanie Hardman, Amanda Minger, Cheyenne Prince

Graham High School

Logan Algren, Kaleigh Bodey, Colton Casto, Joshua Holland, Taylor Shadoan, Jessica Trace, Kyrsten Worley

Home Schooled

Cole Miller

Indian Lake High School

Michelle Beckman, Angela Burton, Jordan Bush, Randi Cox, Amber Eitel, Jennifer Ellis, Taima Jenkins, Donovan Lensman, Carlie Losh, Jessica Martin, Shelby McMann, Bayley Miller, Brittany Oakley, Tyler Stringfellow, Abigail Watson

Kenton High School

Aaron Osborn, Rachael Price, Daisy Schmelzer, Jessie Slack, Terestina Steele

Marysville High School

Carley Morgan, Jennifer Propst, Micah Redding, Anthony Richardson, Stephanie Yarger

Mechanicsburg High School

Brooke Magyar, Matthew Miller

Ridgemont High School

Damien Stewart

Riverside High School

Evan Downing, Dezerae Kerns, Kyler Klingler

Triad High School

Jennifer Boggs, Stacey Fogt, Abbegail McCall, Tiara Mullins, Ashley Penhorwood, Rachel Reedy, Chaz Sammet

Upper Scioto Valley High School

Michael Rushing Laura Spradlin

Urbana High School

Sierra Corbin, Joseph Habodasz, Lindsay Hall, Danielle Joseph, Brittney Ussher-Gonzalez, Destiny VonDeylen, Ray Walters, Phillip Warwick

Waynesfield-Goshen

Cory Good, Colten Napier, Michaela Spencer, Taryn Wicker

West Liberty-Salem High School

Lindsey Bradley

 

The following students achieved half-day Honor Roll

AB Graham Academy

Daniel Trout

Bellefontaine High School

Destiny Brown, Grant Brown, Charles Cunningham, Steve Hildreth, Indica Johnson, Nyteah Mundy, Landon Puckett, Hollie Stepp

Benjamin Logan High School

Jessica Baughman, Alex Bickham, Jordan Craig, Jake Harmon, Hailey Lockwood, Dwight Pepples, Johnna Putt

ECOT

Caitlynn Varian

Home Schooled

Matthias Abke, Travis Mobley, Paul Thurman  

Indian Lake High School

Philip Blake, Blake Johnston

Kenton High School

Braeden Broadstone,  Cody Caudill, David Hart, Gavin Ray

Marysville High School

Sidney Edwards, Ryan King, Chet Reams

TRECA

Conrad Hamren

West Liberty-Salem High School

Shelby Morrison

Comments
Become our Friend
on Facebook
Follow us
on Twitter
Make us Your
Homepage


This site was created by RiverBender.com
Copyright © 2014 Peak of Ohio
PeakOfOhio.com · WPKO 98.3 FM · WBLL 1390 AM
1501 County Road 235, Bellefontaine, OH 43311-9505
Phone 937-592-1045 · Fax 937-592-3299 · EEO Report