HOME   NEWS   SPORTS   OBITUARIES   CALENDAR   SHOPPING SHOW   LISTEN   CLASSIFIEDS   CONTACT
Currently
75°
Bellefontaine, OH

OHP recognizes 4th nine weeks academic achievers

The Ohio Hi-Point Career Center recently announced the Superintendent’s List, Honor Roll and half-day Honor Roll for the fourth nine weeks.

To be eligible for the Superintendent’s List students must receive all A’s, while Honor Roll students must receive letter grades of B or better.

The Superintendent’s List recipients are as follows:

Bellefontaine High School

Kiersten Daum

Benjamin Logan High School

Allyson Crosby, Jasmyne Frontz, Lacey Rose, Ashton Waggamon

Graham High School

Kimberly Collinsworth, Chyla Dunhma, Westley Kinman, Bryanna Messner, Olivia Meyers

Indian Lake

Kaylin Trout

Kenton High School

Michael White

Marysville High School

Alisha Culwell, Lauren Knepper, Sabrina Lane, Jennifer Propst, Dixon Shapiro

Mechanicsburg High School

Audrey Foster

West Liberty-Salem High School

Kathryn Shisler, Dustin Wooten

Those who were named to the A-B Honor Roll list includes:

Bellefontaine High School

Hayden Baker, Conner Davis, Whitney Dolan, Katelyn Finch, Ronieka Lynch, Samantha Metz, Sundae Stegal

Benjamin Logan High School

Brandon Ackerman, Jon Chamberlain, Kelsie Delong, Jessica Duncan, Amber Hites, Samantha Kensler, Amanda Minger, Jolene Outram, Dwight Peeples, Rea Jonathon, Miranda Roberts, Meghan Wackerman

Graham High School

Rylie Brockman, Kristine Falkner, Zachariah Huff, Jo’Dawn Parisse, Pena Miguel

Home Schooled

Kendrick Satterfield

Indian Lake High School

Darrian Blake, Charles Carpenter, Damon Devine, Chelsie McMillen, Timothy Ranes

Kenton High School

Aubrey Aldrich, Jade Cahill, Kathryn Walls

Marysville High School

Eleni Babione, Katlin Fancey, Anderson Johnson, Kaylynn Lowe, Carley Morgan, Karmalita Schoby, Ashley Skaggs, Megan Wead

Mechanicsburg High School

McKenzie Bostick

Ridgemont High School

Blaize Billenstein, Harley Ray

Riverside High School

Evan Downing, Austin Glasgow, Dezerae Kerns, Wyatt McBrien

Triad High School

Kyla Colwell, Victoria Enochs, Ashley Keene, Abbegail McCall, Rachel Reedy, Kaitlyn Salyers, Samantha Shirk  

Upper Scioto Valley High School

Rebekah Birt, Cortney Hill, Michael Rushing

Urbana High School

Alyssa Huffman, Samantha Joseph, Amanda Morgan, Phillip Warwick

Waynesfield-Goshen

Kelly Engle, Jayde Moyler, Dillon Powers, Kiana Price, Kelby Schick

West Liberty-Salem High School

Lindsey Bradley, Nicholas Davis, Aubrey Fitz-Gerald, Kaylin Frederick, Carrissa Magnuson, Shelby Morrison, David Patterson   

The following students achieved half-day Honor Roll

AB Graham Academy

Nathan Crist, Daniel Trout

Bellefontaine High School

Austin Bell, Taysha Browning, Stephanie Burton, Heather Ganson, Garth Gilbert, James Hildreth, Tabitha Johnson, Patrick Kunkle, Detrick Nichols, Hillary Rader, Gage Scott, Haleigh Stafford, Thairon Stanley, Alva Stegal, Hollie Stepp, Mickey Wilson

Benjamin Logan High School

Trestin Copenhaver, Cole Cox, Rebecca Crum, Weston Easter, Abigail Frazier, Haley Jones, Zachary Patch, Hunter Pride, Robert Shobe

Home Schooled

Matthias Abke, Andrew Jones, Michael Schurter

Indian Lake High School

Blake Johnston

Kenton High School

Grant Cole, Logan Cook, Aaron Osborn, Kody Price, Daniel Sherman, Stephanie Sorgen, Jacob Walk

Marysville High School

Austin Beiler, Travis Floyd, Staci Jordan, Logan Keeran, Ryan King, Ryan Obenour, Nicholas O'Connors, Seth Peak, Seth Powell, Chet Reams, Anthony Richardson

Mechanicsburg

Patrick Dillon Juslynn Stockwell

ODELA

Meghan Friend

Riverside High School

Benjamin Fleischmann, Deidra Kaeck

Waynesfield-Goshen

Lucas Danner

Comments
Become our Friend
on Facebook
Follow us
on Twitter
Make us Your
Homepage


This site was created by RiverBender.com
Copyright © 2014 Peak of Ohio
PeakOfOhio.com · WPKO 98.3 FM · WBLL 1390 AM
1501 County Road 235, Bellefontaine, OH 43311-9505
Phone 937-592-1045 · Fax 937-592-3299 · EEO Report