HOME   NEWS   SPORTS   OBITUARIES   CALENDAR   SHOPPING SHOW   LISTEN   CLASSIFIEDS   CONTACT
Currently
59°
Bellefontaine, OH

Photography, Quilting, and Needlework name Best of Show

A couple art departments had judging during the Logan County Fair Monday.

Photography had 15 categories strung across color, black & white, and youth photos.

Leslie Swonguer took Best of Show in color with her entry in the Fruits and Vegetables category (pictured top left). Reserve went to Bonnie Brielmaier for her entry in the Butterflies category.

Leslie Swonguer took Best of Show in black & white for her antique category entry (pictured right) and Reserve for her critter category entry.

The youth category saw Claire Brandt take Best of Show for her 12, 13, 14 age group entry. Reserve was claimed by Allison Kinney for her 9, 10, or 11 age group piece.

Placements in all 15 categories follow:

Color Categories -

Fun on the Farm:

1. April Jenkins

2. Amanda Henson

3. Roxanna Shoffstall

Flower:

1. Joyce Faler

2. Bonnie Pattison

3. Leslie Swonguer

Saving Mother Earth:

1. Bonnie Pattison

2. Roxanna Shoffstall

3. Gerald Tussing

Aging Gracefully:

1. Bonnie Brielmaier

2. Deb Brunner

3. Joyce Hardman

"This is Indian Lake":

1. Becky Nicholl

2. Rita McDonald

3. Kendall Pemberton

Collage of Farm Animals:

1. Allison Kinney

2. HJ Dimensional

3. Daniel Esh

Fruits and Vegetables:

1. Leslie Swonguer

2. Joyce Faler

3. Emily Brill

In Flight:

1. Jessica Peters

2. Jayne Young

3. Caitie Fields

Novice:

1. Jessica Peters

2. Elisha Kipker

3. Steve Brielmaier

Butterflies:

1. Bonnie Brielmaier (pictured left)

2. Leslie Swonguer

3. Steve Brielmaier

Logan County Wildlife:

1. John Nicholl

2. Leslie Swonguer

3. Margie Hites

Ohio the Beautiful:

1. Bonnie Brielmaier

2. Gary Kauffman

3. Jessica Peters

Logan County Fair:

1. Lynn Myers

2. Sandra Morris

3. Michelle Parsell

An Award Winning Moment:

1. Roxanna Shoffstall

2. Lynn Myers

3. Bob McDonald

Bands:

1. Gary Kauffman

2. Jessica Peters

Black & White Categories -

Pedal Power:

1. Roxanna Shoffstall

2. Becky Nicholl

3. Kendall Pemberton

Trees:

1. Jessica Peters

2. Sandra Morris

3. Claire Brandt

"Stairway to...":

1. Bonnie Pattison

2. Rita McDonald

3. Gary Kauffman

Antiques:

1. Leslie Swonguer

2. Emily Brill

3. EMP Photography

Black and Blue:

1. Gary Kauffman

2. Leslie Swonguer

3. Becky Nicholl

Footwear:

1. Kendall Pemberton

2. Elisha Kipker

3. Bonnie Pattison

Critters:

1. Leslie Swonguer (pictured right)

2. April Jenkins

3. Roxanna Shoffstall

Youth Categories -

8 and under:

1. Ava Klingler

2. Alex Kinney

3. Josalyn Porter

9, 10, or 11 age group:

1. Allison Kinney (pictured left)

2. Katelyn Esh

3. Landon Armentrout

 

 

12, 13, or 14 age group:

1. Claire Brandt (pictured right)

2. Joy Brandt

3. McKenzie Haley

The quilt show had 4 categories.

Full-size quilt Best of Show went to Judy Kitson and Reserve was Judy Maxwell.

Wall Hangings/small quilts Best of Show went to Margorie Bixler and Reserve was awarded to Carmel Elliot.

Mix Category Best of Show went to a group quilt entered by Judy Kitson. Reserve went to Cindy Boone.

Professional Quilt Full Size Best of Show was Kathleen Price and Reserve went to Connie Hurley.

Needlework also sported 4 categories.

Anita Stanley won Best of Show in crochet and Reserve went to Rosemary Hunsicker.

Debbie Horney won Best of Show and Reserve in knitting. (Entries pictured left)

Needlework/counted cross stitch Best of Show was Fran Sutherly (pictured right). Reserve went to Tim Smith (pictured left).

Machine Sewing Best of Show was Kim Comer and Reserve went to Iris Raines.

Comments
Become our Friend
on Facebook
Follow us
on Twitter
Make us Your
Homepage


This site was created by RiverBender.com
Copyright © 2014 Peak of Ohio
PeakOfOhio.com · WPKO 98.3 FM · WBLL 1390 AM
1501 County Road 235, Bellefontaine, OH 43311-9505
Phone 937-592-1045 · Fax 937-592-3299 · EEO Report