HOME   NEWS   SPORTS   OBITUARIES   CALENDAR   SHOPPING SHOW   LISTEN   CLASSIFIEDS   CONTACT
Currently
32°
Bellefontaine, OH

Coburn, Mefford, Anderson lead Jr. Lakers on the track

The Indian Lake Middle School track teams competed in three recent meets.

The Lakers were at the Cardinal Invite in New Bremen Friday night.

Both Indian Lake teams placed 12th.

Placing for the Lakers were:

Cole Mefford 4th in shot put (37-1.5)

Cameron Chamberlin 7th in long jump (14-8)

The 4 x 100 relay team of Austin Beck, Cole Mefford, Logan Ingle, and Cameron Chamberlin placed 8th (59.2)

The Lakers competed at Urbana last Thursday.

The girls team placed 5th and the boys team placed 4th.

Placing for the Lakers were:

Nakiah Dague 3rd in 100 meter hurdles (21.15,), 5th in 200 meter hurdles (39.61)

Lauren Anderson 2nd in 100 meter dash (14.60), 3rd in long jump (11-4.5)

Addison Wagner 5th in 1600 meter run (6:02), 2nd in 400 meter dash (1:08)

Collin Coburn 1st in 400 meter dash (1:07), 5th in high jump (4-10), 5th in long jump (12-9)

Cameron Chamberlin 3rd in 400 meter dash (1:09)

MaryAnn Wahl 5th in 800 meter run (3:26)

Cole Mefford 2nd in shot put (35-3)

Kameron Mathison 5th in 200 meter dash (30.43), 4th in high jump (4-10), 4th in long jump (13-2.5)

Tyler Usas 2nd in high jump (5-0)

Indian Lake hosted a tri-meet against Jackson Center and Miami East last Tuesday.

The boys team placed 3rd and the girls team finished 2nd.

Placing for the Lakers were:

Addison Wagner 3rd in 400 meter dash (1:06), 3rd in 200 meter dash (29.99)

Collin Coburn 1st in 200 meter hurdles (32.3), 4th in high jump (4-8)

Cole Mefford 1st in shot put (34-9), 4th in pole vault (6-0)

Wyatt Maine 3rd in shot put (28-3)

Dakota Yoest 4th in discus (73-8.5)

Cameron Chamberlin 3rd in long jump (14-9)

Tyler Usas 2nd in high jump (4-10)

Nakiah Dague 3rd in 100 meter hurdles, 2nd in 800 meter run (3:39)

Lauren Anderson 1st in 100 meter dash (14.3), 2nd in 200 meter dash (32.0), 2nd in long jump (11-3)

Ciara Wall 2nd in 1600 meter run (8:11), 3rd in 800 meter run (3:48)

Deanna Fry 3rd in 1600 meter run (8:12), 4th in 800 meter run (3:55)

Alexis Birt 4th in 1600 meter run (8:47), 4th in 400 meter dash (1:35)

Abigail Broseke 3rd in 400 meter dash (1:30)

MaryAnn Wahl 2nd in 400 meter dash (1:24), 3rd in discus (48-8)

Taylor Whalen 4th in discus (48-1.5)

Comments
Become our Friend
on Facebook
Follow us
on Twitter
Make us Your
Homepage


This site was created by RiverBender.com
Copyright © 2014 Peak of Ohio
PeakOfOhio.com · WPKO 98.3 FM · WBLL 1390 AM
1501 County Road 235, Bellefontaine, OH 43311-9505
Phone 937-592-1045 · Fax 937-592-3299 · EEO Report