HOME   NEWS   SPORTS   OBITUARIES   CALENDAR   SHOPPING SHOW   ON DEMAND   CLASSIFIEDS   CONTACT
listen live
Currently
69°
West Liberty, OH

Updated: High School Football Week 10 Finals (Audio included)

Bellefontaine vs. Kenton Ridge98.3 WPKO Game of the Week

Indian Lake Lakers (7-3)  14

Benjamin Logan Raiders (5-5)  6

The Lakers secured a playoff berth with the victory in the "Backyard Brawl."

Indian Lake won its third consecutive CBC Mad River Division title.

Connor Dixon had 67 yards rushing, adding a 14-yard TD reception from Clay Jacobs.

Kale Shoffner had a TD run of 2 yards.

For the Raiders, Trent Berry rushed for 56 yards.

Cole Waugh had a 12-yard TD run.

According to Joeietel.com, #6 Indian Lake will play at #3 Archbold in the opening round of the playoffs.

1390 WBLL Game

Kenton Ridge Cougars (6-4)  6

Bellefontaine Chieftains (9-1)  28

QB Dezmin Lyburtus had 155 yards rushing and 2 TDs.

Garrett Gross delivered a 13-yard rushing TD with 172 yards on the ground.

Joeeitel.com reports the top-seeded Chiefs will host #8 Granville next Friday.

BHS won its second straight CBC Kenton Trail title.

Listen to head coach Toby Smith recap the win and more.

107.3 The Drive Game of the Week

Lehman Cavaliers (9-1)  45

Riverside Pirates (6-4)  14

Senior Gaven Anderson had 40 yards rushing in his final home game.  Anderson had to leave the game in the first half after suffering an injury.  

Lucas Roby ran for 116 yards and scored the other Pirates TD.

For Lehman, Owen Smith ran for 176 yards and scored 2 TDs while QB Elliott Gilardi scored 3 TDs and rushed for 132 yards.

The Cavaliers had 344 yards rushing for the game.

Joeeitel.com has #6 Riverside visiting #3 Delphos St. John’s in the playoffs next week.

Other Logan & Champaign County Games

WL-S at Northeastern, courtesy Gary KauffmanWest Liberty-Salem Tigers (8-2)  35

Northeastern Jets (1-9)  0

 

Ridgemont Golden Gophers (0-10)  8

Waynesfield-Goshen Tigers (2-8)  40

 

Fairbanks Panthers (5-5)  14

Mechanicsburg Indians (8-2)  30

 

Northwestern Warriors (4-6)  14

Urbana Hillclimbers (4-6)  35

 

Jonathan Alder Pioneers (8-2)  21

Graham Falcons (1-9)  6

 

Triad Cardinals (1-9)  13

West Jefferson Roughriders (10-0)  49

 

Central Buckeye Conference

Kenton Trail Division:

Springfield Shawnee Braves (5-5)  13

Tecumseh Arrows (2-8)  7

 

Future Central Buckeye Conference Opponents:

North Union Wildcats (4-6)  18

River Valley Vikings (4-6)  19

 

Whitehall-Yearling Rams (7-3)  22

London Red Raiders (8-2)  14

 

Ohio Heritage Conference

South Division:

Greeneview Rams (10-0)  35

Madison Plains Golden Eagles (5-5)  0

 

Southeastern Trojans (4-6)  7

Greenon Knights (3-6)  3

 

Springfield Catholic Central Irish (3-7)  0

Cedarville Indians (1-9)  41

 

Northwest Central Conference

Elgin Comets (7-3)  14

Lima Perry Commodores (6-4)  28

 

Hardin Northern Polar Bears (3-7)  12

Upper Scioto Valley Rams (4-6)  38

 

Greater Western Ohio Conference

American North Division:

Sidney Yellow Jackets (9-1)  40

Greenville Green Wave (2-8)  8

 

Piqua Indians (6-4)  6

Troy Trojans (8-2)  32

 

Tipp City Red Devils (4-6)  13

Vandalia-Butler Aviators (4-6)  21

 

American South Division:

Wayne Warriors (7-3)  7

Trotwood-Madison Rams (10-0)  14

 

Xenia Buccaneers (2-8)  14

Fairborn Skyhawks (4-6)  20

 

West Carrollton Pirates (1-9)  0

Stebbins Indians (1-9)  19

 

National East Division:

Springfield Wildcats (6-4)  3

Kettering Fairmont Firebirds (7-3)  7

 

Beavercreek Beavers (6-4)  0

Centerville Elks (9-1)  26

 

National West Division:

Miamisburg Vikings (4-6)  28

Northmont Thunderbolts (8-2)  49

 

Lebanon Warriors (3-7)  7

Springboro Panthers (5-5)  38

 

Western Buckeye League

Lima Bath Wildcats (1-9)  0

Kenton Wildcats (5-5)  49

 

St. Marys Roughriders (9-1)  10

Wapakoneta Redskins (6-4)  0

 

Celina Bulldogs (7-3)  49

Lima Shawnee Indians (4-6)  7

 

Ottawa-Glandorf Titans (3-7)  6

Elida Bulldogs (8-2)  17

 

Van Wert Cougars (5-5)  48

Defiance Bulldogs (1-9)  7

 

Northwest Conference

Allen East Mustangs (2-8)  0

Ada Bulldogs (7-3)  41

 

Paulding Panthers (1-9)  22

Crestview Knights (9-1)  36

 

Delphos Jefferson Wildcats (6-4)  6

Spencerville Bearcats (8-2)  38

 

Bluffton Pirates (4-6)  28

Columbus Grove Bulldogs (2-8)  27

 

Midwest Athletic Conference

Minster Wildcats (6-4)  20

Anna Rockets (7-3)  7

 

New Bremen Cardinals (3-7)  6

Versailles Tigers (4-6)  21

 

Parkway Panthers (1-9)  0

Marion Local Flyers (10-0)  39

 

Coldwater Cavaliers (7-3)  7

Delphos St. John’s Blue Jays (6-4)  12

 

St. Henry Redskins (6-4)  16

Fort Recovery Indians (6-4)  28

 

Blanchard Valley Conference

McComb Panthers (8-2)  0

Liberty-Benton Eagles (9-1)  26

 

Arlington Red Devils (5-5)  12

Leipsic Vikings (7-3)  6  2OT

 

Cory-Rawson Hornets (2-8)  12

Pandora-Gilboa Rockets (8-2)  54

 

Van Buren Black Knights (6-4)  56

Arcadia Redskins (2-8)  0

 

Hopewell-Loudon Chieftains (3-7)  12

Riverdale Falcons (5-5)  6

 

North Baltimore Tigers (6-4)  46

Vanlue Wildcats (1-9)  21

 

Cross County Conference

Fort Loramie Redskins (8-2)  32

Tri-County North Panthers (4-6)  0

 

Miami East Vikings (9-1)  7

Twin Valley South Panthers (3-7)  0

 

Bethel Bees (9-1)  59

Mississinawa Valley Blackhawks (1-9)  6

 

Ansonia Tigers (6-4)  59

Bradford Railroaders (0-10)  0

 

Covington Buccs (5-5)  7

National Trail Blazers (3-7)  6

 

Arcanum Trojans (4-6)  37

Tri-Village Patriots (3-7)  8

 

Three Rivers Athletic Conference

Lima Senior Spartans (4-6)  7

Clay Eagles (5-5)  20

 

Findlay Trojans (4-6)  14

Whitmer Panthers (10-0)  49

 

Toledo Central Catholic Fighting Irish (8-2)  6

St. John's Jesuit Titans (6-4)  13

 

Toledo St. Francis de Sales Knights (2-8)  21

Fremont Ross Little Giants (5-5)  7

 

Union County

Central Crossing Comets (6-4)  7

Marysville Monarchs (4-6)  29

 

Allen County

Saturday Game:

Lima Central Catholic Thunderbirds (8-1)

Gilmour Academy Lancers (6-3)

 

Miami County

Little Miami Panthers (7-3)  41

Troy Christian Eagles (5-5)  0

 

Montgomery County

Kettering Alter Knights (9-1)  34

Chaminade Julienne Eagles (7-3)  6

 

Dayton Christian Warriors (9-1)  48

New Miami Vikings (2-8)  6

Comments
We encourage open dialogue among people who may disagree. Difficult conversations must be had sometimes to make progress. If you disagree, please disagree respectfully. Cruelty will not be tolerated. This is a family friendly group.
picture polls
Become our Friend
on Facebook
Follow us
on Twitter
Make us Your
Homepage


This site was created by RiverBender.com
Copyright © 2018 Peak of Ohio
PeakOfOhio.com · WPKO 98.3 FM · WBLL 1390 AM
1501 County Road 235, Bellefontaine, OH 43311-9505
Phone 937-592-1045 · Fax 937-592-3299 · EEO Report