HOME   NEWS   SPORTS   OBITUARIES   CALENDAR   SHOPPING SHOW   ON DEMAND   CLASSIFIEDS   CONTACT
listen live
Currently
58°
West Liberty, OH

Stevens leads Pirates at Riverside Invitational - Friday track recap

The Riverside varsity track team hosted an invitational Friday night.

Highlights for the Pirates:

Boys

Long Jump- 3rd place Ollie Jacobs

100M Dash- 1st place Caleb Stevens and 5th place Kale Long

200M Dash- 1st place Caleb Stevens

4x400 Relay- 3rd place Caleb Stevens, Kale Long, Ethan Burrows and John Zumberger

Girls

Shot Put- 5th place Megan Richardson

Discus- 2nd place Megan Richardson

Long Jump- 3rd place Lauryn Sanford

High Jump- 1st place Lauryn Sanford

Pole Vault- 2nd place Alli Knight

100M Hurdles- 3rd place Meghan Orr

400M Dash- 1st place Lauryn Sanford

300M Hurdles- 2nd place Alli Knight

The Calvary Christian Spartans shined at the Riverside Invitational.

The boys team placed 2nd overall with 93.5 points, trailing the winners by only 4.5 points. Top finishers for Calvary:

Tyler Reinhard: 1st place Long Jump (18’9”); 1st place Shot Put (40’10”-School Record); 2nd place 100m (11.0-School Record); 2nd place 200m (23.43-School Record)

Andrew Reinhard: 1st place 300 hurdles (44.0-School Record); 2nd place 110 hurdles (16.39); 2nd place High Jump (5’4”); 2nd place Long Jump (18’7”)

Garrett Reinhard: 1st place 110 hurdles (16.12-School Record); 3rd place 300 hurdles (46.97); 3rd place High Jump (tie-5’2”)

4x800 relay: 4th place (Isaac Wilson, Thomas Rorrer, Dylan Jordan, Collin Jordan)

Top finishers for the girls:

Audrey Slemmons: 2nd place 1600m (6:43); 3rd place 800m (3:02.7)

Chloe Reynolds: 2nd place 3200m (16:55)

Naomi Cook: 3rd place Discus (65’10”)

Ellie Young: 4th place 200m (33.0)

4x400 relay: 2nd place (Naomi Cook, Ellie Young, Brit’tani Brown, Audrey Slemmons)

4x200 relay: 4th place (Naomi Cook, Chloe Reynolds, Ellie Young, Brit’tani Brown)

The Indian Lake varsity boys track team competed at the Kenton Relays Friday night.

The Lakers placed 4th.

Team scores were Bellefontaine 94, Kenton 78, Upper Sandusky 77, Indian Lake 57, Riverdale 33, and Margaretta 28.

Indian Lake had 2nd place finishes in the sprint medley and long jump.

Austin Beck, Carter Burnside, Darrick Curtis, & Dolan Miller finished the sprint medley in 1:45.4.

Beck, Curtis, & Miller combined for 53'5.75" in the long jump.

Indian Lake saw 3rd place finishes in shot put, discus, high jump, and the 400 relay.

Nathan Reichert, Zack Richardson, & Tyree Whaley combined for 111'2.5" in the shot put.

Reichert, Whaley, & Pride Mims threw a total 296'10" in discus.

Dustin Franks, Riley Ricketts, & Austin Tron placed 3rd in high jump.

Beck, Burnside, Curtis, & Gavin Dukowitz ran 48.4 in the 400 relay.

The Indian Lake varsity girls track team placed 6th.

Team scores were Upper Sandusky 92, Bellefontaine 84, Kenton 68, Margaretta 53, Riverdale 46.5, and Indian Lake 10.5.

The Bellefontaine Middle School boys track team won the eight-team Bellefontaine Invitational Friday.

Helping the team in their win were:

Evan Baker – 2nd in the 200m dash, 4th in the 100m dash, and 4th in long jump

Connor Skidmore – 2nd in the 800m run and 2nd in the 1600m run

Lincoln Howell – 2nd in discus and shot put

Patrick Donnelly – 4th in the 800m run

Phillip Grumbling – 1st in the 110m hurdles

Will Patterson – 3rd in 110m hurdles

Collin Deitsch – 1st in the high jump

Josh Steiner – 2nd in high jump

The 4 x100 team of Cayden Zachrich, Jack Hutchins, Shayne Hoel, and Conner Gamble placed 3rd.

The 4x 200 team of Jack Hutchins, Conner Gamble, Damian Castle, and Angel Garcia placed 3rd.

The Benjamin Logan Jr. High girls team finished 2nd at the Bellefontaine Invitational scoring 102.5 points, which was just behind Marysville's 105 points.

Placing 1st for the Raiders were:

Jordan Sexstone in the Shot Put

Macy Matthews in the 100m Hurdles

Kaycee Cook in the High Jump

Danielle Widmark in the 1600m Run

The 4x100m Relay team of Ezrah McGue, Makenna LeVan, Hannah White, and Kiley Daniels

Placing 2nd were:

Macy Mathews in the 200m Hurdles

The 4x400m relay team of Kendra Kennedy, Cheyenne Peterson, Danielle Widmark, and Kerry Copenhaver

Placing 3rd were:

Ezra McGue in the 100m Hurdles

The 4x200m Relay team of Macy Matthews, Cheyenne Peterson, Rhea Harner, and Kiley Daniels

The Junior High Spartans from Calvary Christian participated in a quad meet at Upper Scioto Valley on Thursday night.

Here are the results:

Girls

1st place

Allexxie West 200m (30.8 School Record) 

Allexxie West Long Jump (12’) 

Allexxie West Shot Put (31’10.5” School Record) 

3rd place

Erin Young 400m (1:15.4) 

Karlie Penhorwood Shot Put (21’6.5”) 

Boys

1st place

Isaac Reinhard 200 hurdles (31.29)

Isaac Reinhard Discus (107’1” School Record) 

Isaac Reinhard Shot Put (30’10”)

Max Varner 400 (1:03.6) 

2nd place

Zane Reynolds Shot Put (30’5”)

Max Varner 800m (2:38.1)

3rd place

Max Varner 1600m (5:44)

Comments
We encourage open dialogue among people who may disagree. Difficult conversations must be had sometimes to make progress. If you disagree, please disagree respectfully. Cruelty will not be tolerated. This is a family friendly group.
Enter to win tickets to see Alabama in concert
bike tracks
Become our Friend
on Facebook
Follow us
on Twitter
Make us Your
Homepage


This site was created by RiverBender.com
Copyright © 2018 Peak of Ohio
PeakOfOhio.com · WPKO 98.3 FM · WBLL 1390 AM
1501 County Road 235, Bellefontaine, OH 43311-9505
Phone 937-592-1045 · Fax 937-592-3299 · EEO Report