HOME   NEWS   SPORTS   OBITUARIES   CALENDAR   SHOPPING SHOW   LISTEN   CLASSIFIEDS   CONTACT
Currently
54°
Bellefontaine, OH

Regional football final sites announced

The Ohio High School Athletic Association has announced their regional final pairings in football.

The pairings below include the seeds, schools and won-lost records of the qualifiers. Neutral sites were selected by the OHSAA. Home teams are listed first and appear at the top of the brackets at http://www.ohsaa.org/

Division I – Games scheduled for 7 p.m. (unless noted) on Saturday, Nov. 17

Home Team Listed First

Region 1

4 Mentor (11-1) vs. 2 Cleveland St. Ignatius (11-1) at Parma Byers Field

Region 2

1 Massillon Washington (11-1) vs. 2 Toledo Whitmer (12-0) at Mansfield Arlin Field

Region 3

4 Pickerington North (11-1) vs. 7 Hilliard Davidson (10-2) at Ohio Wesleyan University Selby Stadium

Region 4

1 Cincinnati Colerain (12-0) vs. 3 Cincinnati Archbishop Moeller (9-3) at University of Cincinnati Nippert Stadium, 7:30 p.m.

Division I State Semifinals, Sat., Nov. 24: Region 1 vs. Region 2 … Region 3 vs. Region 4

Division I State Championship: Saturday, Dec. 1, 7 p.m., Canton Fawcett Stadium

Division II – Games scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 16

Home Team Listed First

Region 5

4 Chardon (10-2) vs. 3 Aurora (11-1) at Twinsburg Tiger Stadium

Region 6

4 Avon (11-1) vs. 2 Toledo Central Catholic (11-1) at Clyde Robert Bishop Jr. Stadium

Region 7

4 New Albany (10-2) vs. 3 Columbus Marion-Franklin (11-1) at Gahanna Lincoln Stadium

Region 8

1 Cincinnati Turpin (12-0) vs. 6 Trotwood-Madison (10-2) at Kings Stadium

Division II State Semifinals, Fri., Nov. 23: Region 5 vs. Region 6 … Region 7 vs. Region 8

Division II State Championship: Friday, Nov. 30, 7 p.m., Massillon Paul Brown Tiger Stadium

Division III – Games scheduled for 7 p.m. Saturday, Nov. 17

Home Team Listed First

Region 9

1 Chagrin Falls (11-1) vs. 6 Akron St. Vincent-St. Mary (10-2) at Solon Stewart Field

Region 10

1 Napoleon (11-0-1) vs. 2 Bellevue (11-1) at Findlay Donnell Stadium

Region 11

4 Dover (10-2) vs. 2 Millersburg West Holmes (11-1) at Canton Fawcett Stadium

Region 12

1 Dayton Thurgood Marshall (11-1) vs. 3 The Plains Athens (11-1) at Reynoldsburg Raider Stadium

Division III State Semifinals, Sat., Nov. 24: Region 9 vs. Region 11 … Region 10 vs. Region 12

Division III State Championship: Saturday, Dec. 1, 11 a.m., Canton Fawcett Stadium

Division IV – Games scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 16

Home Team Listed First

Region 13

1 Brookfield (12-0) vs. 2 Creston Norwayne (12-0) at Stow Ron Marhofer Auto Family Field

Region 14

1 Columbus Bishop Hartley (12-0) vs. 2 Ottawa-Glandorf (12-0) at Piqua Alexander Stadium-Purk Field

Region 15

1 St. Clairsville (12-0) vs. 3 Johnstown-Monroe (10-2) at Zanesville Sulsberger Stadium

Region 16

1 Clarksville Clinton-Massie (12-0) vs. 7 West Milton Milton-Union (10-2) at Centerville Stadium

Division IV State Semifinals, Fri., Nov. 23: Region 13 vs. Region 15 … Region 14 vs. Region 16

Division IV State Championship: Friday, Nov. 30, 3 p.m., Canton Fawcett Stadium

Division V - Games scheduled for 7 p.m. Saturday, Nov. 17

Home Team Listed First

Region 17

1 Kirtland (12-0) vs. 7 Youngstown Ursuline (8-4) at Aurora Veterans Stadium

Region 18

4 Liberty-Benton (11-1) vs. 7 Patrick Henry (10-2) at Lima Stadium

Region 19

1 Lucasville Valley (12-0) vs. 6 Baltimore Liberty Union (10-2) at Nelsonville Boston Field

Region 20

1 Coldwater (12-0) vs. 3 Covington (12-0) at Dayton Welcome Stadium

Division V State Semifinals, Sat., Nov. 24: Region 17 vs. Region 19 … Region 18 vs. Region 20

Division V State Championship: Saturday, Dec. 1, 3 p.m., Massillon Paul Brown Tiger Stadium

Division VI - Games scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 16

Home Team Listed First

Region 21

1 Mogadore (12-0) vs. 6 Youngstown Christian (9-2) at Ravenna Gilcrest Field

Region 22

1 McComb (12-0) vs. 6 Delphos St. John’s (8-4) at Findlay Donnell Stadium

Region 23

1 Danville (11-1) vs. 2 Newark Catholic (10-2) at Westerville Central Warhawk Field

Region 24

4 St. Henry (9-3) vs. 3 Marion Local (10-2) at Wapakoneta Harmon Field

Division VI State Semifinals, Fri., Nov. 23: Region 21 vs. Region 23 … Region 22 vs. Region 24

Division VI State Championship: Friday, Nov. 30, 11 a.m., Massillon Paul Brown Tiger Stadium

Comments
Become our Friend
on Facebook
Follow us
on Twitter
Make us Your
Homepage


This site was created by RiverBender.com
Copyright © 2014 Peak of Ohio
PeakOfOhio.com · WPKO 98.3 FM · WBLL 1390 AM
1501 County Road 235, Bellefontaine, OH 43311-9505
Phone 937-592-1045 · Fax 937-592-3299 · EEO Report