HOME   NEWS   SPORTS   OBITUARIES   CALENDAR   SHOPPING SHOW   LISTEN   CLASSIFIEDS   CONTACT
Currently
54°
Bellefontaine, OH

Riverside, Bellefontaine shine at regional powerlifting meet

Two local schools competed at the Bradford regional powerlifting meet Saturday.

The Riverside girls team placed 3rd in the high division team award.

Individual results were:

Allie Dickenson 1st place in the 115lbs class 9 & 10

Ashtyn Defibaugh 1st place in the 115lbs class 11 & 12

Keirstyn Severt 2nd place in the 115lbs class 9 & 10

Ashton Wooddell 2nd place in the 135lbs class 9 & 10

Kelsey Barney 2nd place in the 175lbs class 9 & 10

Alexa Klinger 3rd place in the 135lbs class 9 & 10

Caitlynn Pepper 3rd place in the 155lbs class 9 & 10

Erin Pepper 6th place in the 135lbs class 11 & 12

The Riverside boys team earned 4th place.

Individual results:

Michael Schaffer 1st place in the 135lbs class 11 & 12

Kyle Plank 1st place in the 155lbs class 11 & 12

Chris Cox 1st place in the 175lbs class 11 & 12

John Tully 1st place in the 195lbs class 11 & 12

Hunter Goings 1st place in the 225lbs class 9 & 10

Caleb Stevens 2nd place in the 145lbs class 9 & 10

Austin Glasgow 2nd place in the 165lbs class 11 & 12

Zach Stewart (pictured above with a deadlift of 485 lbs) 2nd place in the 225lbs class 11& 12

Collin Harbour 3rd place in the 175lbs class 9 & 10

Trevor Hillard 10th place in the 135lbs class 9 & 10

Tanner Glasgow 12th place in the 125lbs class 9 & 10

The Riverside powerlifting team will travel to Kenton for the Ohio High School Division IV, V, and VI championships on Saturday.

Thirty-five Bellefontaine middle school and high school athletes competed at Bradford.

Bellefontaine finished second. Bradford won the meet and Kenton Ridge took third.

Bellefontaine had 19 boys medal.

Individual results:

Chase Miller 1st place in the 210 lbs class 9 & 10

Blaze Warren 2nd place in the 125 lbs class 9 & 10

Skylar Rogan 2nd place in the 135 lbs class 9 & 10

Auston Benton 2nd place in the 145 lbs class 11 & 12

Hunter Price 2nd place in the 165 lbs class 9 & 10

Cole Braun 2nd place in the 175 lbs class 9 & 10

Landon Sopher 2nd place in the 185 lbs class 9 & 10

Elijah Green 2nd place in the 210 lbs class 9 & 10

Cam Henry 2nd place in the unlimited class 11 & 12

Drake Hunt 3rd place in the 145 lbs class 9 & 10

Jahkya Lyburtus 3rd place in the 145 lbs class 11 & 12

Dorion Hughes 3rd place in the 175 lbs class 11 & 12

Jonathan King 3rd place in the 195 lbs class 11 & 12

Derek Yoesting 3rd place in the 225 lbs class 11 & 12

Casey Vance 3rd place in the unlimited class 9 & 10

Ramon Garcia 4th place in the 185 lbs class 9 & 10

Cody Smith 4th place in the 210 lbs class 11 & 12

Bobby Chapman 5th place in the 250 lbs class 9 & 10

Andrew Skidmore 5th place in the 195 lbs class 9 & 10

Comments
Become our Friend
on Facebook
Follow us
on Twitter
Make us Your
Homepage


This site was created by RiverBender.com
Copyright © 2014 Peak of Ohio
PeakOfOhio.com · WPKO 98.3 FM · WBLL 1390 AM
1501 County Road 235, Bellefontaine, OH 43311-9505
Phone 937-592-1045 · Fax 937-592-3299 · EEO Report