Bellefontaine & Benjamin Logan Middle School Track Teams Compete in CBC Championship

SHARE NOW

Bellefontaine Boys Middle School Team competed in the CBC Championship Monday night and came up just short of first place, taking second place.

Athletes scoring were:

  • Caleb Sechrest – 1st in the 100m Dash, 1st in the 200m Hurdles, and 1st in the 200m Dash
  • Cale Middlesworth – 8th in Pole Vault
  • Haydon Argabright – 8th in Shot Put
  • Bentley Stewart – 6th in Shot Put
  • Dillon Jones – 3rd in the 200m Dash and 4th in the 200m Hurdles
  • Landon Gerwels – 8th in the 400m Dash
  • Jack Wilson – 2nd in the 1600m Run and 3rd in the 800m Run
  • Bryant Carter – 6th in the 100m Dash
  • Landon Rister – 7th in the 110m Hurdles
  • The 4×400 team of Maddox Marlen, Landon Gerwels, Landon Rister, and Caleb Lillard took 2nd
  • The 4×800 team of Nicolas Herrera, Mason Phillips, Maddox Marlen, and Jack Wilson took 3rd

Bellefontaine girls’ MS track team placed 6th in a very competitive CBC Championship Monday night.

While they didn’t finish in the top 3, they did set 15 personal records.

Scoring for the Chiefs were:

  • Sloan Stolly: 1st in 100 and 200 hurdles, 8th in long jump
  • Layla Davis: 2nd in 400m, 4th in 200m
  • Joy Fogan: 5th in shot put and 8th in discus
  • Brooklyn Kuntz: 8th on 200 hurdles
  • Chloe O’Chocke: 8th in 800m
  • 4×800 relay: Blakely Vollrath, Karsyn Newkirk, Sophia Marker, Cece Reier (6th)
  • 4×400 relay: Arianna Rangel, Mia Brown, Kinley Dunn, Newkirk (5th)
  • 4×200 relay: Cameo Greene, Rangel. Davis, Brown
  • 4×100 relay: Lyla Conner, Brown, Dunn, Greene

The Benjamin Logan Middle School Raiders competed in their final meet of the season at home.

Battling some very strong competition in the CBC.

The girls placed 5th with 65 points and the boys placed 6th with 56 points.

Scoring for the girls:

1st Place :

  • Autumn Cline shot put 39′ 3 3/4″
  • Penelope Elliott pole vault 7′

2nd Place:

  • Autumn Cline discus 84’7″ (PR)

4th Place:

  • Summer Cline shot put 30′ 2 3/4″
  • 4×800 Relay Mallory Chapman, Gwen Smith, Lottie Bodin, and Montana Coleman 12:05.35 (PR)
  • Paislee Rodenberger 1600 6:06.99 (PR)
  • 4×400 Relay Georgia Daniels, Nahla Payne, Autumn Cline and Lottie Bodin 4:51.10 (PR)

5th Place:

  • 4×100 Relay Leah Braddock, Belen Palmer, Adelina Ramsey, and Bea Warren 57.40
  • Paislee Rodenberger 800 meter 2:52.81 (PR)
  • Addison Anderson high jump 4′

6th Place:

  • Addison Anderson long jump 13′ 8 1/2″

7th Place:

  • 4×200 Relay Leah Braddock, Bea Warren, Olivia Titus, and Nahla Payne 2:06.51

Scoring for the boys:

2nd Place:

  • Wyatt Predmore 100 meter 12.10
  • 4×200 Relay Wyatt Predmore, Gabe Predmore, Maddox Vermillion, and Dylan Tracey 1:44.48

4th Place:

  • 4×800 Relay Michael Berry, Greyson Butler, Asher Boysel and McKale Watkins 10:27.30
  • Dylan Tracey 100 meter 12.48 and long jump 17′ 1/2″
  • Bradyn White pole vault 7’6″

5th Place:

  • 4×400 Relay Nate Mitchell, Gabe Predmore, Greyson Butler and Maddox Vermillion 4:21.43
  • McKale Watkins pole vault 7’6″

6th Place:

  • Wyatt Predmore 200 meter 26.32
  • Maddox Vermillion 400 meter 58.22
  • 4×100 Relay Gabe Predmore, Jeremiah Parker, Bradyn White, and Brycen Chrencik 53.60

7th Place:

  • Brycen Chrencik high jump 4’10’

8th Place:

  • Brock Bates 110 hurdles 20.13