Chieftains sweep county swim meet

The Logan County swim meet was held Tuesday at the Hilliker YMCA in Bellefontaine.

Bellefontaine, Benjamin Logan, and Indian Lake took the pool for their final home meet of the season.

The Lady Chiefs won the meet with 105 points, Indian Lake was second with 73 points, and Benjamin Logan was third with 42 points.

Bellefontaine:

200 Medley Relay A- 1st – Morgan Henry, Olivia Ullom, Kate Myers, Joslyn Robinson

200 Medley Relay B- 4th- Maddie Ullom, Ashton Carey, Kaeleigh Flora, Zoey Rister

200 Free Relay A – 1st – Joslyn Robinson, Elaina Ullom, Olivia Ullom, Morgan Henry

200 Free Relay B – 5th – Gillian Steele, Emma Costin, Emma Merrin, Ella Costin

400 Free Relay A – 3rd – Kate Myers, Zoey Rister, Maddie Ullom, Elaina Ullom

400 Free Relay B – 5th – Kaeleigh Flora, Emma Merrin, Gillian Steele, Ashton Carey

Ashton Carey – 1st 200 Free

Elaina Ullom – 2nd 200 Free, 3rd 100 Free

Kate Myers – 1st 200 IM, 4th 100 Fly

Maddie Ullom – 3rd 200 IM, 3rd 100 Back

Olivia Ullom – 1st 50 Free, 1st 100 Breast

Joslyn Robinson – 2nd 50 Free, 2nd 100 Breast

Kaeleigh Flora – 3rd 100 Fly

Morgan Henry – 1st 100 Free, 1st 100 Back

Zoey Rister – 3rd 500 Free

Emma Costin – 4th 500 Free

“Our girls were led by their seniors tonight: Joslyn Robinson, Morgan Henry, and Olivia Ullom combined for 8 top 2 finishes including their relays,” said Head Coach Sharon Lewis. “From there, the team played on their depth. The B relays swam solid races to grab additional points for the team and 10 girls scored individually.”

Indian Lake senior swimmers. Photo credit to Indian Lake Schools.

Indian Lake:

Lily Jenkins – 1st place 100-yard butterfly

Annie Braig – 1st place 500-yard freestyle (set a new school record with a time of 6:40.34)

Girls 400-yard freestyle relay (Jenkins, Grace Pequignot, Paige Mefford, and Braig) – 1st place

Grace Pequignot – 2nd place 100-yard backstroke

Paige Mefford – 2nd place 100-yard freestyle

Girls 200-yard Medley Relay (Pequignot, Mefford, Jenkins, and Ashlynn Biederman) – 2nd place

Girls 200 freestyle Relay (Jenkins, Pequignot, Mefford, and Braig) – 2nd place

Indian Lake will hit the pool again Wednesday at Trotwood.

Benjamin Logan:

Winnie Bodin – 2nd 100 Butterfly, 3rd 100 Breast

Allison Moore – 2nd 500 Free, 2nd 200 IM

Annika Chappel – 3rd 50 Free, 4th 100 Breast

Liberty Hays – 4th 100 Free

200 Free Relay – 3rd – Annika Chappel, Brooklyn Horner, Allison Moore, and Winnie Bodin

400 Free Relay – 2nd – Chappel, Horner, Moore, and Bodin

For the boys, Bellefontaine won with 92 points followed by Benjamin Logan in second with 82 points, and Indian Lake third with 37 points.

Bellefontaine:

200 Medley Relay A – 1st – John Fulmer, Aidan Mifsud, Elias Abrego, Nolan Core

200 Medley Relay B – 4th – Jaylen Henry, Cody Hudson, Ryan Alexander, Devin George

200 Free Relay A – 1st – Cooper Harman, Aidan Mifsud, Nolan Core, Blake McDonald

400 Free Relay A – 1st – Elias Abrego, John Fulmer, Cooper Harman, Blake McDonald

400 Free Relay B – 5th – Beckham Harman, Devin George, Blaine Mitchell, Jaylen Henry

Nolan Core – 1st 200 Free, 2nd 500 Free

Ryan Alexander – 2nd 200 Free

Beckham Harman – 3rd 200 IM

Aidan Mifsud – 2nd 50 Free, 1st 500 Free

Elias Abrego – 1st 100 Fly

John Fulmer – 2nd 100 Fly, 4th 100 Back

Blake McDonald – 2nd 100 Free, 2nd 100 Back

Ryan Alexander – 4th 100 Free

Cody Hudson – 5th 100 Breast

“Starting with the very first relay, a come-from-behind victory by only 0.2, this meet was exciting,” said Coach Lewis. “The boys had to battle in every race and every participating boy contributed to our team score. Seniors Aidan Mifsud and Blake McDonald combined for 6 top-two finishes including their relays.”

The Bellefontaine boys and girls swim team will compete Sunday in a tri-meet at Sidney.

Benjamin Logan:

Utah Coleman – 1st 200 IM

Luke McKenrick – 1st 100 Free

Robert Leezer – 1st 100 Breast

Carter Daniels – 2nd 100 Breast

Landon Braddock – 2nd 200 IM

200 Medley Relay – 2nd – Luke McKenrick, Robert Leezer, Liam Sweeney, and Utah Coleman

200 Free Relay – 2nd – Leezer, Finch Hone, Jerrick Stephens, and Braddock

400 Free Relay – 2nd – McKenrick, Braddock, Coleman, and Sweeney

Indian Lake:

Brant Parsell – 1st place in the 50-yard freestyle and 100-yard backstroke

You can see the full meet results here.