Monday: Bellefontaine and Riverside Middle School Track Teams Compete

SHARE NOW

The Bellefontaine Middle School Boys Track team continued a strong start to their season winning against 4 other teams by scoring 169.50 to 2nd place Springfield Shawnee 158.50.

Athletes placing top 4 were:

  • Landon Rister – 3rd in 110m hurdles
  • Cale Middlesworth – 2nd in Pole Vault, 4th in 110m hurdles
  • Caleb Sechrest – 1st in the 100m dash, 1st in the 200m dash and 2nd in the 400m dash
  • Carter Bryant – 4th in 100m dash and 2nd in Long Jump
  • Jack Wilson – 1st in the 1600m run and 3rd in the 800m run
  • Landon Gerwels – 3rd in the 400m dash
  • Caleb Lillard – 4th in 400m dash
  • Dillon Jones – 4th in 200m dash
  • Macron Miranda – 3rd in High Jump
  • Maddox Marlen – 1st in High Jump
  • The boys 4×800 team of Nicolas Herrera Diaz, Isaiah Walker, Kyle Stewart, and Jack Wilson took 2nd
  • The boys 4×400 team of Nicolas Herrera Diaz, Isaiah Walker, Andrew Myers, and Landon Rister took 3rd

The girls battled to a second-place finish behind Shawnee.

14 girls set seasonal PRs.

Placing for the Chiefs were:

  • Sloan Stolly: 100 hurdles (1st), 200 hurdles (2nd)
  • Layla Davis: 400m (1st)
  • Joy Fogan: Shotput (1st)
  • Chloe O’Chocke: 1600 (2nd), 800 (3rd)
  • Vanessa Friedrich: Discus (3rd)
  • 4×100 relay: Mia Brown, Kinley Dunn, Brooklyn Kuntz, Paxton Stewart (1st)
  • 4×200 relay: Paxton Stewart, Cameo Greene, Davis, and Brown (1st)

Riverside hosted a track meet on Monday evening with Calvary Christian, Fairlawn, Jackson Center, and Temple Christian.

The girls team placed 2nd overall.
  • Abi Strayer- 2nd 100m hurdles
  • Addison Shoe- 1st 100m dash, 1st 200m hurdles
  • Morgan Klingelhofer- 2nd 200m, 2nd 400m
  • Rolissa Foreman- 1st Long Jump
  • 4x200m relay team consisting of Clara McGill, Kenzie Stotler, Morgan Klingelhofer, and Addison Shoe placed 1st with a PR of 1:55
  • 4x100m relay team consisting of Clara McGill, Kathryn Corwin, Rolissa Foreman, and Abi Strayer placed 2nd
The boys team placed 1st overall.
  • Gunner Carpenter- 1st Discus 113’2″, 1st Shot Put 38’11”, 1st 100m dash
  • Justin Mazariegos-Hurley- 1st long jump 16’9″, 1st 200m, 1st 400m
  • Tristin Orsborne- 3rd long jump, 3rd 100m
  • Aiden Fout- 3rd 800m, 3rd 1600m